Prečo textil recyklujeme?
Časť umelých alebo syntetických textílií je vyrobených z plastov a rozpadá sa veľmi pomaly. Nevyhadzujme oblečenie, ak ho ešte niekto môže nosiť - vieme niekomu darovať alebo z neho vieme ušiť nové.
Časť umelých alebo syntetických textílií je vyrobených z plastov a rozpadá sa veľmi pomaly. Nevyhadzujme oblečenie, ak ho ešte niekto môže nosiť - vieme niekomu darovať alebo z neho vieme ušiť nové.
Textil ešte nie je súčasťou triedeného zberu ako papier, plasty alebo sklo. V mnohých obciach však už nájdeš aj špeciálne kontajnery na textil, kde môžeš odovzdať neznečistený textil a šatstvo.
Väčšina nepoškodeného, čistého a nositeľného oblečenia, odevných doplnkov, nepoškodených textilných hračiek, ale aj topánok patrí do kontajnerov na textil. Toto oblečenie poputuje do obchodov s použitým tovarom, ale môžeš ho odovzdať aj do zbierok na pomoc ľuďom v núdzi. Často zbierajú okrem oblečenia aj deky, vankúše, paplóny alebo spacie vaky.
Poškodené neznečistené oblečenie a zbytky látok, záclony, deky, obliečky a roztrhané textilné hračky odnes do zberného dvora alebo do útulku pre zvieratká.
Textil, ktorý odovzdáš do zberného dvora a už ho nebude nikto nosiť, nemusí byť opratý, ale nesmie byť znečistený chemikáliami, olejmi, farbami, lepidlami, benzínom a podobne. Ak ho použijú na izoláciu alebo na výplň sedačiek, takto znečistený by zvýšil riziko požiaru. Handry z takého textilu by sme nemohli použiť na čistenie a nenasávali by vodu.
Pri pestovaní bavlny používame veľké množstvo pesticídov. Tie okrem nechcených rastlín a hmyzu poškodzujú zdravie aj farmárom a dostávajú sa do pôdy a do riek.
Bavlník potrebuje na rast veľmi veľa vody a pri spracovaní a čistení bavlny spotrebujeme tiež veľké množstvá ďalšej vody.
Väčšina textilu sa dnes vyrába z polyesteru a iných plastov. Životnému prostrediu škodia rovnakým spôsobom ako iné plastové výrobky.
Aj umelohmotné textilné vlákna sa rozpadajú na drobné kúsky - mikroplasty. Dostávajú sa do vody, pôdy aj do tiel živočíchov, ktoré ich vypijú alebo zjedia. Mikroplasty sa do odpadovej vody uvoľňujú dokonca pri každom praní oblečenia!
Výroba textilu znečisťuje prostredie aj vypúšťaním jedovatých látok z farbív a z potlače. Tie zamorujú rieky, jazerá a pitnú vodu a môžu sa uvoľňovať aj praním.
Oblečenie, ale aj posteľné obliečky, závesy, poťahy na nábytok, tašky, deky - to všetko šijeme z látok alebo textílií. Niektoré sú vyrobené z rastlinných vlákien ako bavlna a ľan, z vlny zvierat alebo z plastov, ako napríklad polyester. Hodváb dokonca vyrábame zo zámotkov húseníc. Skutočne recyklovať na nové nite vieme hlavne vlnu, ale to neznamená, že ostatné textílie musia končiť na skládke.
1. Pred recyklovaním musíme kúsky látok a oblečenie najprv poriadne vyprať, aby sme ho zbavili špiny a mastnoty.
2. Oblečenie, ktoré je poškodené len mierne, zašijeme a opravíme. Potom ho môžeme znovu nosiť. Alebo ho môžeme prešiť na niečo iné. Z trička alebo nohavíc môžeme ušiť napríklad tašku, látkové hračky alebo prikrývku.
3. Opravené alebo prešité oblečenie a výrobky sa môžu dostať späť do obchodov s oblečením a doplnkami.
4. Čistú a vypratú vlnu rozpárame na chuchvalce, ktoré pletací stroj znova spletie na vlnenú priadzu a nite.
5. Látky a oblečenie, ktoré už nevieme opraviť alebo prešiť, rozomelieme na menšie kúsky alebo na chuchvalce vlákien. Takto ich používame napríklad na plnenie sedačiek.
6. Rozomleté umelé vlákna a ich zmesi špeciálny stroj splstí, čím vznikne tenká netkaná textília. Obyčajne sa jej pásy rozstrihajú na menšie kúsky. Používame ich napríklad ako handry na čistenie podláh.
7. Kúsky a vlákna z rifľoviny, ale aj ďalších látok v špeciálnych lisoch stlačíme na hrubé pláty a nasekáme na pásy alebo štvorce. Používame ich na stavbách ako ochranu proti hluku alebo izoláciu stien a striech proti chladu. Recyklovaný odpad nám tým pomáha zároveň šetriť energie a palivo na kúrenie.
Starý textil a oblečenie stačí veľmi často len opraviť alebo prešiť a vyrobiť z neho nové oblečenie.
Staré vlnené oblečenie, šály a čiapky môžeme rozpárať a vyrobiť z nich novú priadzu.
Aj z iných prírodných vlákien, ako je hodváb, vieme vyrobiť novú vlnenú priadzu a nite.
Z kusov látok tradične vyrábame koberce a behúne.
Zlisované malé kúsky nenositeľného textilu používame ako výplň sedačiek a v zlisovaných blokoch ako izoláciu proti hluku a chladu.
Z použitého textilu vieme vyrobiť aj netkané textílie, ktoré používame ako handry na čistenie podláh, mopy a utierky.