Prečo recyklujeme papier?
Nový papier vyrábame z dreva stromov. Z použitého papiera môžeme niekoľkokrát vyrobiť nový papier a ušetriť tak celý les.
Nový papier vyrábame z dreva stromov. Z použitého papiera môžeme niekoľkokrát vyrobiť nový papier a ušetriť tak celý les.
Do kontajnera na papier patria všetky papiere, ktoré nie sú zašpinené mastnotami, jedlom alebo inými nečistotami, ktoré by mohli recyklovaný papier znehodnotiť. Niektoré veci z papiera obsahujú aj časti z plastu. Ak sa to dá, pred vytriedením ich oddeľ. Ak to nejde, ale papiera je viac ako plastu, vytrieď ich spolu s papierom. S oddeľovaním si počas recyklácie poradia stroje. Patria sem:
Noviny, časopisy, reklamné letáky a katalógy
Kancelársky papier a výkresy
Papierové krabice a kartóny - nezabudni ich najprv stlačiť, rozložiť na plocho, alebo narezať na menšie kusy!
Papierové obaly a papierové tašky
Papier vieme recyklovať 5 až 7-krát. Vlákna papiera, sa pri ďalšom spracovaní postupne skracujú. Vlákna papiera, ktorý sme už veľakrát recyklovali, tak nevedia držať pokope a časom z nich nevieme vyrobiť ani ďalší obal na vajíčka. V niektorých mestách a obciach do kontajnera na papier nepatria rolky od toaletného papiera a kuchynských utierok, ani papierové obaly na vajíčka. Ich využitie je ale možné formou domáceho kompostovania, ak sa obaly od vajíčok alebo rolky dobre navlhčia vodou. Dobre navlhčené vodou ich však môžeme dať rozložiť do domáceho alebo záhradného kompostu.
Zamastený papier, ako napríklad kartón od pizze alebo krabičku od torty, ktorá je zamastená či obsahuje zvyšky jedla, nemôžeme primiešať do recyklovaného papiera, pretože vďaka tukom pláva na povrchu papierovej kaše a mastnoty znečistia aj ďalší papier. Nemohli by sme naň písať atramentom a nechytali by naň ani tlačiarenské farby.
Do papiera nepatria ani papiere s tenkou plastovou fóliou, do ktorého v obchode balia potraviny predávané na váhu ako syry a mäsové výrobky. Tiež dechtové papiere, papier na pečenie a povoskovaný papier. Pri spracovaní nevieme tieto prímesi oddeliť.
Do papiera na recykláciu nepatria ani celé knihy. Knihy nie sú odpad, ale kultúrne bohatstvo. Ak nie sú poškodené, skús ich niekomu darovať, ponúknuť do bazáru, antikvariátu alebo na burzu kníh. Okrem toho sú ich obaly a väzby často potiahnuté plastovými fóliami a obsahujú lepidlá alebo tkaniny, aby sa knižka nerozpadla. Ak je knižka poškodená a obal odstrániš, môžeš stránky vhodiť do nádoby na papier.
Niekoľko spiniek a kúskov lepidla vieme na triediacej linke odstrániť, ak ich je veľa, pred hodením do zbernej nádoby ich z papiera odstráň nožničkami alebo špeciálnym odstraňovačom.
Do papiera, samozrejme, nepatria ani veci, ako sú použité plienky, prebaľovacie podložky, hygienické vreckovky, ani obaly z papiera a celofánu alebo plastu, alebo papiera a alobalu. Ak sa to dá, papierovú časť nezamasteného papierovo-celofánového vrecka na pečivo s “okienkom” pozorne oddeľ od celofánu, inak patrí do zmesového odpadu.
! Pozor, nie všetko, čo ako papier vyzerá, je naozaj papier. Možno poznáš napríklad super-pevné obálky, ktoré sú v skutočnosti z plastu alebo iných látok. To isté platí aj pre vlhčené obrúsky. Ak máš pochybnosti, odstrihni kúsok a skús ho namočiť. Papier sa vo vode rozmočí na kašu.
! Aj nápojové kartóny, ako napr. tetrapak, z vonkajšej strany vyzerajú ako papier. Je to obal zložený zo 4 vrstiev: 2 vrstvy papiera, 1 vrstva plastu, 1 vrstva hliníkovej fólie. Hliníková vrstva obal spevňuje a ochranná vrstvu proti rozmočeniu je z plastu. Niekedy vrstva hliníkovej fólie chýba. Tieto vrstvy sú spojené tak, že sa dajú oddeliť len v továrni. Preto ich zbierame do samostatných zberných nádob.
Ak máš ešte pochybnosti, pozri si grafické označenia na obale výrobku. Papier je označený číslom 20, 21, 22, písmenami PAP, alebo ich kombináciou ako 20 PAP, 21 PAP a 22 PAP.
Papier vyrábame hlavne z celulózy. To je rozomleté drevo z listnatých a ihličnatých stromov. Ak papier recyklujeme, na jeho výrobu spotrebujeme menej dreva a nemusíme vyrúbať ďalšie stromy. Zberom papiera a obmedzením jeho spotreby tak vieme zachrániť les pred vyrúbaním.
Pri spracovaní dreva na papier je potrebné veľké množstvo vody, ktorá sa pri výrobe celulózy a papiera navyše znečistí chemikáliami.
Továrne na výrobu celulózy a papiera uvoľňujú do ovzdušia a do odpadovej vody nečistoty a škodlivé látky, ktoré musíme pred vypustením čistiť filtrami. Znečisťovanie ovzdušia spôsobuje vznik kyslých dažďov a skleníkový efekt. Vypúšťanie znečistenej odpadovej vody ohrozuje rastliny a živočíchy v riekach. Znečistenie znižujú čistiarne, v okolí ktorých ale môže byť nepríjemný zápach.
Kedysi sme papier vyrábali z rôznych tráv, dreva, ale aj z hodvábu. Dnes ho väčšinou vyrábame už len z drevnej celulózy, ale aj tak ho musíme pred recyklovaním triediť. Papier, ktorý už bol recyklovaný veľakrát, do zberu nepatrí, pretože je často znečistený alebo sú jeho vlákna príliš krátke a po ďalšom spracovaní by sa rozpadal.
1. Z nazbieraného papierového odpadu musíme najprv odstrániť drobnosti, ako sú kovové spinky a svorky, ktoré do nového papiera nepatria a mohli by poškodiť aj stroje. Pomôžu nám pri tom silné magnety.
2. Vo veľkých nádobách sa papier zmieša s vodou, zohreje sa a rozmočí na papierovú kašu.
3. Kaša sa poriadne preperie a rôzne nečistoty, ako sú zbytky lepidiel, sa pozbierajú z jej povrchu v podobe špinavej peny.
4. Z papierovej masy sa odstredivou silou odstránia aj zvyšky farieb a atramentov, aby bol recyklovaný papier čo najčistejší aj bez použitia bieliacich chemikálií.
5. Kašu z menej kvalitného papiera, ktorý je hrubší, alebo bol recyklovaný už niekoľkokrát, nalejeme do foriem, kde sa z nej vytlačí voda a vytvarujú sa napríklad obaly na vajíčka alebo na elektroniku.
6. Kašu z kvalitnejšieho papiera nalejeme na sitá, na ktorých sa prepletú jeho vlákna a odstráni voda. Potom ho rozvalcujeme na dlhánske tenké pásy. Papier sa tým ešte viac spevní a presuší. Do takéhoto papiera sa často pridáva aj nová celulóza, aby bol jemnejší a netrhal sa. Vyrábame tak nový papier do tlačiarní, ale aj jemný toaletný papier a tmavý hrubý papier na veľké lepenkové krabice.
Z použitého kvalitnejšieho a čistejšieho papiera vyrábame nový kancelársky papier. Často je voľným okom na nerozoznanie od pôvodného bieleho papiera, z ktorého je vyrobený.
Z recyklovaného papiera vyrábame aj obálky na listy a iné kancelárske potreby, baliaci papier, ale aj výstuže zošitov, skicárov a obálok kníh.
Hnedé papierové tašky a vrecká sú väčšinou vyrobené z recyklovaného papiera.
Z použitého papiera vyrábame toaletný papier aj rolky, na ktoré je namotaný.
Kartón alebo lepenku a vlnitú lepenku vieme vyrobiť aj z viackrát použitého papiera. Nemusí byť pekná, ale pevná.
Z papiera horšej kvality vyrábame lisované obaly na vajíčka a výstuže krabíc na elektroniku.