Prečo kovy recyklujeme?
Hliník a oceľ vieme taviť a znovu používať donekonečna. Miesto toho, aby sa rozpadávali a hrdzaveli na skládkach, z nich môžeš mať nový bicykel.
Hliník a oceľ vieme taviť a znovu používať donekonečna. Miesto toho, aby sa rozpadávali a hrdzaveli na skládkach, z nich môžeš mať nový bicykel.
Medzi kovy, ktoré recyklujeme, patria hliník, oceľ a niektoré farebné kovy. Predmety, ktoré triedime, aby sa následne zrecyklovali, sú napríklad:
Plechovky z nápojov s označením “Z” a nápisom “ZÁLOHOVANÉ”. Dones ich naspäť do obchodu, kde ti za ne vrátia peniažky - zálohu. Pozor, na zálohovaných plechovkách musí automat prečítať čiarový EAN kód, preto ich nestláčaj! Ak treba, môžeš ich vypláchnuť.
Nezálohované plechovky z nápojov a konzervy od zeleniny, mäsa, kompótov a iných potravín a krmiva pre domáce zvieratá. Aj kovové dózy od čajov, kávy alebo koláčov.
Hliníkové obaly od kozmetiky a drogérie, ako sú dózy a tuby, z ktorých odstránime plastové vrchnáky.
Hliníkové fólie, alobal aj hliníkové viečka od jogurtov a smotany.
Hliníkové obaly od čajových sviečok, hliníkové tácky a obaly od koláčov.
Staré klince, drôty, kovové spinky, náradie a iné kovové predmety bez častí z plastu, dreva a iných materiálov. Tieto však zanes do zberného dvora, alebo do výkupu zberných surovín - kovošrotu.
Nápojové plechovky s označením “Z” a nápisom “ZÁLOHOVANÉ” dones naspäť do obchodu, kde ti za ne vrátia peniažky - zálohu. Pozor, na zálohovaných plechovkách musí automat prečítať čiarový EAN kód, preto ich nestláčaj! Ak treba, môžeš ich vypláchnuť.
Staršie nápojové plechovky a plechovky bez označenia symbolmi zálohovania alebo s poškodeným čiarovým kódom vytrieď do zbernej nádoby na kovy. O zálohovaní sa dozvieš viac na tejto stránke alebo z tohto videa.
Kovový šrot znečistený od chemikálií, plechovky so zvyškami farieb, benzínu, lepidiel a podobne by znečistili kov a spôsobovali problémy pri jeho tavení v peciach. To platí aj pre neotvorené konzervy a plechovky.
Konzervy pred odovzdaním vyprázdni a opláchni. Zvyšky potravín a krmiva v zberných nádobách lákajú zvieratá a hmyz. Okrem toho aj nepríjemne páchnu.
Ostrými kusmi kovu by sa pri prenášaní a triedení mohol niekto poraniť a veľké predmety sa do nádob nezmestia alebo sa z nich ťažko vyberajú. Odovzdaj ich do výkupu zberných surovín alebo v zbernom dvore. Za väčšie množstvo odovzdané do výkupu často dostaneš peniažky.
Ak chceme recyklovať káble a oceľové lanká obalené v plastových a gumených bužírkach, musia ich stroje najprv oddeliť od plastov, inak by plast a guma poškodili taviacie pece. To isté platí aj pre nástroje a kovové predmety s plastovými rúčkami a prilisovanými plastovými časťami. Káble a napájacie šnúry na elektroniku preto nepatria do zbernej nádoby na kovy, ale môžeš ich odovzdať v zbernom dvore spolu s elektroodpadom.
! Nie všetko, čo vyzerá ako kov, je kov. Niektoré plastové výrobky majú povrchovú úpravu, ktorá sa takmer nelíši od kovov. Sú pochrómované, aby vyzerali drahšie, krajšie alebo aby sa menej opotrebovávali. Obyčajne sú ľahšie ako rovnako veľký predmet zo železa a z ocele, ale istí si môžeme byť, až keď sa pozrieme na ich vnútornú stranu alebo kúsok z povrchu odškrabneme. Takéto výrobky do nádoby na kovy nepatria.
! Plast sa niekedy môže tváriť aj ako striebristý, matný a hlavne ľahký hliník. Často je súčasťou elektroniky. Elektroniku nikdy doma nerozoberaj a odovzdaj ju celú v predajni elektroniky alebo počas mobilného zberu v obci.
! Niektoré obaly vyzerajú ako hliníková fólia alebo alobal, ale sú vyrobené z vrstvy pastu a hliníka. Od alobalu ich rozoznáš tak, že ich pokrčíš. Ak zostanú pokrčené, je to alobal. Ak sa pomaly začnú vystierať, je v nich plast a do zbernej nádoby na kovy nepatria.
Ak máš ešte pochybnosti, pozri si symboly recyklácie na obale alebo povrchu výrobku. Kovy vhodné na recykláciu sú označené číslom 40 (označenie pre železné kovy) a 41 (označenie pre hliník) alebo písmenami FE, ALU, alebo ich kombináciou ako 40 FE a 41 ALU.
Na výrobu väčšiny kovov potrebujeme vyťažiť veľké množstvo rudy, horniny, ktorá obsahuje kovy a hlušinu. Aby sme v tavných peciach mohli z rudy získať napríklad železo, musíme k nej pridať koks z čierneho uhlia a vápenec. Tie tiež ťažíme v baniach, ktoré znečisťujú prírodu a ničia pôvodnú krajinu.
Na výrobu hliníka používame bauxit, z ktorého pri výrobe vzniká nebezpečný kal a veľké haldy odpadu. Tiež potrebujeme veľa elektrickej energie.
Znečisťovanie ovzdušia pri tavení ocele spôsobuje vznik skleníkových plynov. Tie sa hromadia v atmosfére a spôsobujú prehrievanie planéty. Časť z nich spolu s nezachyteným popolčekom padá na zem ako kyslý dážď, ktorý znečisťuje vodu, pôdu a škodí rastlinám aj živočíchom.
Aj pri recyklovaní a opätovnom tavení kovov vzniká znečistenie, lebo ich musíme zahriať na vysoké teploty, ale je oveľa menšie, ako keď sa kovy vyrábajú prvýkrát z hornín.
Veľa ľudí si myslí, že recyklovanie je niečo nové, ale nie je to tak. Práve kovy recyklovali už starí Rimania. Nerobili to kvôli ochrane prírody, ale preto, že kovy boli vzácne a z rudy sa získavali ťažko. Ak potrebovali nové nástroje, roztavili staré a pokazené a vykuli ich do potrebných tvarov. Podobne recyklujeme kovy aj dnes.
1. Zozbierané kovové plechovky, klince, viečka a ďalší šrot podrvíme na menšie kúsky. Pomocou silných magnetov oddelíme oceľ a železo od hliníka a iných farebných kovov.
! Farebné a vzácne kovy, ako je zlato, striebro a meď, nepatria do kontajnera na kovy. Vykupujú sa v zlatníctvach a v špeciálnych zberných dvoroch a výkupniach.
2. Oceľ a železo roztavíme v elektrických peciach. Tu sa nečistoty plávajúce na povrchu žeravej hmoty oddelia od čistej ocele, ktorá je ťažšia a vyteká zospodu pece.
3. Žeravé železo sa vyleje do foriem, v ktorých vychladne v tvare nových výrobkov, alebo z nej odlejeme veľké kvádre, ktoré voláme ingoty.
4. Z oceľových kvádrov môžeme neskôr vyvalcovať plech, ktorý nastriháme na menšie kusy a vylisujeme do potrebných tvarov.
5. Kusy hliníka, plechovky a fólie sa očistia od etikiet a iných nečistôt pomocou veľmi horúceho vzduchu.
6. Čistý hliník roztavíme v špeciálnej rotačnej peci, kde z neho vyhoria aj zvyšky farebnej potlače.
7. Žeravý hliník vylejeme do foriem, v ktorých sa z neho vytvarujú nové výrobky alebo ingoty.
8. Hliníkové ingoty vieme neskôr valcovať znova a znova, až na veľmi tenkú, ohybnú a zároveň pevnú fóliu.
Z recyklovaných kovov a ich zliatin vieme vyrobiť tie isté predmety, ako z tých nových. Napríklad novú hliníkovú plechovku zo starej, použitej.
Z recyklovaného hliníka vieme tiež vyrobiť novú hliníkovú fóliu na potraviny a iné obaly.
Zo zliatin hliníka a iných kovov často vyrábame kovové súčiastky do áut, lietadiel a iných dopravných prostriedkov, ale aj ľahké a pevné rámy a kolieska kolobežiek alebo bicyklov.
Zo zliatin rôznych kovov vyrábame aj skrutky, svorky a náradie do dielne.
Z recyklovanej ocele môžeme znovu vylisovať napríklad príbory a oceľový riad.
Recyklovanú oceľ a železo používame aj v stavebníctve ako rohože na výstuž betónových stien a mostov. Alebo aj na koľajnice, po ktorých jazdia vlaky, alebo na väzníky, ktoré podopierajú stropy budov.